ابزار ثابت

فروشگاه ابزارالات صنعتی

تماس شبانه روزی

021-66715011

تأثیر انرژی‌های تجدید پذیر بر صنعت ابزارالات

تهران خیابان امام خمینی روبه روی پاساژ ابزار یراق کوچه سلطانی پلاک 1

aminsabeti208@gmail.com

شنبه تا چهار شنبه 8 تا 16

09120181871

تأثیر انرژی‌های تجدید پذیر بر صنعت ابزارالات
34
8 آگوست 2023
nokarto

تأثیر انرژی‌های تجدید پذیر بر صنعت ابزارالات

انرژی تجدیدپذیر یا همان Renewable energy  انرژی سودمندی است که از منابع تجدیدپذیر به‌دست می‌آید؛ منابعی که در دوره‌های مختلف زندگی بشر به‌طور طبیعی دوباره جایگزین می‌شوند. از جمله این منابع می‌توان به منابع خنثی کربنی اشاره کرد، منابعی مانند: نور خورشید، باد، باران، جزر و مد، امواج و گرمایش زمین‌گرمایی. به بیان بهتر، انرژی تجدیدپذیر انرژی تولید شده از منابعی مانند خورشید و باد است که به طور طبیعی دوباره جایگزین شده و به پایان نمی‌رسند. از انرژی‌های تجدید پذیر می‌توان برای تولید برق، گرمایش و سرمایش آب و حمل و نقل استفاده کرد. میزان سرمایه گذاری در ده سال اخیر، در بخش‌های عمده سوخت زیستی، انرژی خورشیدی، باد و برق آبی بوده است. انرژی‌های تجدید ناپذیر، در مقابل منابع محدودی از قبیل سوخت‌های فسیلی قرار می‌گیرند که مقدار آنها محدود است و بازه جایگزینی‎شان بسیار طولانی. تأثیر این انرژی‌ها بر همه ساحات صنعتی بر کسی پوشیده نیست و در این مقاله درباره تأثیر انرژی‌های تجدید پذیر بر صنعت ابزارالات در جهان صحبت می‌کنیم.

آنچه در این مطلب مرور می‌شود:

هرکدام از انرژی‌های تجدیدپذیر چگونه صنعت را متحول می‌کنند؟

انرژی‌های تجدیدپذیر چه مزایایی دارند؟

آمریکا چگونه از انرژی‌های قابل جایگزین استفاده می‌کند؟

مصرف انرژی‌های تجدید پذیر در خانه

چشم‌انداز انرژی  تجدیدپذیر

آیا انرژی تجدید پذیر همان انرژی پاک است؟

هرکدام از انرژی‌های تجدیدپذیر چگونه صنعت را متحول می‌کنند؟

انرژی‌های تجدیدپذیر به گفته معاون وزیر نیروی دولت دوازدهم، ارزان‌ترین انرژی در ایران هستند. برای اینکه بدانیم هر کدام چگونه صنعت را متحول می‌کنند، بیایید نقش هر کدام را بررسی کنیم:

 

انرژی خورشیدی

نور تابشی و انرژی گرمایی خورشید با استفاده از کلکتورهای خورشیدی مهار شدنی است. این کلکتورهای خورشیدی انواع مختلفی دارند مانند فتوولتائیک، فتوولتائیک متمرکز، گرمایش خورشیدی، نیروی خورشیدی متمرکز (CSP)، فتوسنتز مصنوعی و معماری خورشیدی. این انرژی خورشیدی جمع‌آوری‌ می‎شود و سپس برای تأمین نور، گرما و دیگر اشکال برق استفاده می‌شود و به این ترتیب یک هزینه سنگین (برق) را از بخش تولید در صنعت ابزارآلات حذف می‌کند و جایگزینی برای آن می‌شود.

 

انرژی باد

توضیح این گزینه کار سختی نیست، چراکه برای همه ما آشناست. ما به آسانی از انرژی بادی استفاده می‌کنیم. یعنی صدها سال است که از آسیاب‌های بادی برای پمپاژ آب از زمین استفاده می‌شود. ما از توربین‌های بادی بلند نیز استفاده می‌کنیم که به باد اجازه می‌دهد برق تولید کند و در شهر منجیل نیز نمونه‌های آن را زیاد دیده‌ایم. مزایای نیروگاه بادی زیاد است. از جریان هوای طبیعی روی سطح زمین برای راه اندازی توربین‌های بادی استفاده می‌شود. این گزینه در صنعت ابزارآلات به طور مستقیم دخالتی ندارد، اما بعضی از ابزارها وجود دارند که برای کار کردن به انرژی باد نیاز دارند و در آن هنگام، استفاده از انرژی بادی که به وسیله توربین بادی تولید شده، مفید خواهد بود. جالب است بدانید توربین های بادی امروزی از حدود 600 کیلووات تا 5 مگاوات متغیر هستند که برای مقاصد تجاری با توان خروجی 1.5 تا 3 مگاوات درجه بندی می‌شوند. بهترین مکان برای نصب این توربین‌های بادی، مناطقی است که دارای جریان هوای ثابت در فراساحل و سایت‌هایی هستند که در ارتفاعات بالا باشند. برق تولید شده از انرژی باد در سال 2015، 4 درصد مصرف انرژی جهان را تأمین کرد.

انرژی تجدیدپذیر برق آبی

اگر صنعت ابزارآلات بخواهد برق مورد نیاز خود برای تولید را از منابع متفاوت و ارزانتری حاصل کند، می‌تواند از انرژی برق آبی هم بهره بگیرد. طبق آمار، انرژی تجدیدپذیر برق آبی حدود 16.6 درصد از منابع انرژی جهان را تولید می‌کند و حدود 70 درصد کل برق تجدیدپذیر را تشکیل می‌دهد. این انرژی یکی دیگر از منابع جایگزین انرژی است که با ساخت سدها و مخازن روی آب جاری تولید می‌شود، انرژی جنبشی حاصل از آب جاری برای راه اندازی توربین‌هایی که برق تولید می‌کنند، استفاده می‌شود. نیروی جزر و مدی، انرژی را از سطح امواج اقیانوس برای تولید برق می‌گیرد. این دو شکل از نیروگاه آبی نیز پتانسیل عظیمی در تولید برق دارند.

 

انرژی زمین گرمایی

انرژی زمین گرمایی یک نوع از انرژی است که از انرژی حرارتی ذخیره شده در زمین، تولید می‌شود. انرژی گرمایی از منابعی مانند چشمه آب گرم و آتشفشان‌های فعال و نیمه‌فعال گرفته می‌شود و این گرما مستقیماً توسط صنایع برای گرم کردن آب و سایر موارد استفاده می‌شود و بدیهی است که می‌تواند در بخش صنعت ابزارآلات هم کاربرد داشته باشد.

 

انرژی انرژی تجدید پذیر بیومس

این نوع انرژی تجدیدپذیر از زیست توده به دست می‌آید. زیست توده، نوعی ماده بیولوژیکی مشتق شده از موجودات زنده و مواد گیاهی است که بیومس لیگنوسلولزی نامیده می‌شود. زیست توده می تواند به طور مستقیم از طریق احتراق برای تولید گرما و به طور غیرمستقیم برای تبدیل به سوخت‌های زیستی استفاده شود. زیست توده را می توان به سایر اشکال قابل استفاده‌ی انرژی مانند سوخت‌های حمل و نقل مانند اتانول، بیودیزل و گاز متان تبدیل کرد که همگی آنها به عنوان سوخت بعضی از ابزارآلات صنعتی استفاده می‌شوند.

انرژی‌های تجدیدپذیر چه مزایایی دارند؟

 

گذشته از تأثیر مفید و مثبت انرژی‌های تجدیدپذیر بر صنعت ابزارآلات، این انرژی‌ها بر اقتصاد، محیط زیست، امنیت ملی و سلامت انسان تأثیر گذار خواهد بود. به طور ضمنی  و خلاصه برای اشاره به این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت اطمینان، امنیت و انعطاف پذیری شبکه برق کشور افزایش یافته است.

در سراسر صنایع انرژی‌های تجدیدپذیر شغل ایجاد شده است.

انتشار کربن و آلودگی هوای ناشی از تولید انرژی کم شده است.

استقلال انرژی کشور افزایش یافته است.

نظر به اینکه بسیاری از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر و مقرون به صرفه با منابع انرژی سنتی رقابت دارند، گزینه معقول‌تری برای صنعتگران به حساب می‌آید.

امکان دسترسی گسترده به انرژی پاک برای جوامع غیر متصل به شبکه یا از راه دور، ساحلی یا جزیره‌ای فراهم شده است.

 

آمریکا چگونه از انرژی‌های قابل جایگزین استفاده می‌کند؟

 

آمریکا به عنوان ابرقدرت صنعتی چگونه از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می‌کند؟ در این کشور، حدود 20 درصد از کل برق با کمک انرژی تجدیدپذیر تولید می‌شود و این درصد همچنان در حال رشد است. ایالات متحده یک کشور غنی از منابع با منابع فراوان انرژی تجدیدپذیر است. مقدار موجود 100 برابر نیاز سالانه کشور به برق است. از همین رو، می‌توان گفت صنعت ابزارآلات در آمریکا، نسبت به ایران، فرآیندی پرسودتر با هزینه تولید کمتر است.

مصرف انرژی‌های تجدید پذیر در خانه

جالب است بدانید علاوه بر دست‌اندرکاران صنعت ابزارآلات، صاحبان خانه و اجاره‌کنندگان می‌توانند با خرید برق سبز، نصب سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر برای تولید برق یا استفاده از منابع تجدیدپذیر برای آب و گرمایش و سرمایش فضا از انرژی پاک در خانه استفاده کنند. البته، قبل از نصب یک سیستم انرژی تجدیدپذیر، مهم است که مصرف انرژی خود را کاهش دهید و بهره وری انرژی خانه خود را بهبود بخشید.

 

چشم‌انداز انرژی تجدیدپذیر

گزارش‌های کارشناسی می‌گویند در حالی که استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در بخش برق در حال حاضر در سراسر جهان، همان جریان اصلی است، پیشرفت در گرمایش، سرمایش و حمل و نقل برای تحقق آینده انرژی پاک نیز ضروری است.

افزایش تمرکز بر پایداری به عنوان یک بحث رسانه‌ای در سال‌های اخیر به این معنی است که انرژی‌های تجدیدپذیر اغلب به عنوان یک توسعه جدید در نظر گرفته می‌شود، اما انسان‌ها مدت‌هاست که طبیعت را برای رفع نیازهای روزانه خود مهار کرده‌اند. فناوری‌های نوآورانه به سادگی این فرآیندها را مدرن کرده‌اند.

آیا انرژی تجدید پذیر همان انرژی پاک است؟

 

در حالی که تمام انرژی‌های سبز انرژی پاک هستند، همه انرژی‌های تجدیدپذیر لزوما پاک یا سبز نیستند. به عنوان مثال، به یاد بیاورید که برخی از سدهای بزرگ برق آبی ممکن است به معنای دقیق «تجدید پذیر» در نظر گرفته شوند، اما شاید سبز یا تمیز نباشند، به دلیل آسیب‌های زیست محیطی و اجتماعی که می‌توانند ایجاد کنند. منابع انرژی نیز زمانی که اجرای آنها شامل عملیات استخراج یا حفاری است که می‌تواند اثرات مخرب مشابهی بر اکوسیستم‌ها داشته باشد، معمولاً سبز در نظر گرفته نمی‌شود.

اصطلاح «انرژی تجدید پذیر» اغلب به جای انرژی سبز و پاک استفاده می‌شود. برخی از منابع یعنی باد، بهترین منبع انرژی تجدیدپذیر در هر سه دسته قرار می‌گیرند. اما تمایزات ظریف وجود دارد. انرژی سبز را می‌توان به طور کلی به عنوان انرژی حاصل از منابع طبیعی مانند باد، نور خورشید یا آب تعریف کرد. انرژی پاک انرژی حاصل از منابع بدون انتشار است که جو را آلوده نمی‌کند و مزیت دیگری نیز دارد که خطر بلایای زیست محیطی را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *